Když se rozzlobíme ,budeme zlí (Mizerové:-D)

Marihuana

30. září 2007 v 18:21 |  Marihuana

Marihuana

Jedná se vůbec o nejstarší známou látku s psychotropními účinky. Dříve byla užívána hlavně k náboženským rituálům a v současné době je nejrozšířenější drogou na světě. Bylo o ní napsáno mnohé, ale zdá se, že je to stále málo. Marihuana jako produkt konopí...
Pro technické účely se u nás konopí seté pěstuje už několik století. První doložené důkazy o jeho (zne)užívání pocházejí z 30. let dvacátého století - tehdy se vyskytlo pár případů kouření marihuany v hlavním městě. Jinak u nás zřejmě nebyla tato droga nijak rozšířená.
První větší rozšíření užívání marihuany u nás se odehrálo v 60. letech důsledkem společenského uvolnění a zahraničních vlivů (hippies). Následná sovětská invaze je ale znemožnila a konopí bylo na dlouhá léta zatlačeno zpět do pozadí mezi skalní příznivce undergroundu. Po roce 89 se marihuana stala doslova módní záležitostí a její tuzemská produkce rychle vzrostla.

Marihuana je dnes používaný název pro sušené listy a samičí květenství. V Indii má dvě formy, a to:

Bhang má nejslabší účinky a sestává se z usušených listů samičích květenství sklizených v době květu. Buď se kouří nebo se z něj připravuje nápoj spolu s jinými přísadami. Další možností je zpracování s kořením na pastu, ze které se připravuje cukroví.
Ganja se připravuje ze sušených vrcholů samičích květenství s vysokým obsahem pryskyřice. Droga se slisuje a nechá po několik dnů fermentovat. V Africe je známa jako kif či dagga, v Turecku habak, v Mexiku grifa a v USA i v Evropě marihuana. Poslední uvedený název se odvozuje od jmen Maria a Johan, což symbolizuje dvoudomost konopí.
Tyto části rostlin se především kouří, a to bud' samostatně nebo spolu s tabákem (Nicotiana tabacum) v dýmce nebo cigaretách nebo-li jointech (Evropa a USA), které obsahují asi 1,5 g sušené drogy nižší kvality.
Také v Africe se tato droga převážně kouří ale i žvýká. Dříve probíhalo kouření kuriózním způsobem, neboť domorodci měli v zemi vyhrabané zvláštní díry s malými otvory, ve kterých se konopí pálilo. Těmito otvory přicházel nejen vzduch, ale také odtud vycházel omamný kouř, který přímo vleže na zemi vdechovali.
V Orientu se velmi často používalo vodních dýmek, které místo vody mohou obsahovat i víno, mléko nebo zvětralé pivo (tyto tekutiny mají ochlazovat kouř, aby nedráždil průdušky). Velký vliv na kvalitu kouření konopí touto dýmkou má i fakt, že konopí takto není spalováno přímo, nýbrž je THC strháváno horkým vzduchem. Při kouření se např. v Sýrii přidávalo ještě opium nebo semena durmanu (Datura) a blínu (Hyoscyamus).
Dalším způsobem užití je žvýkání nebo pití. V Íránu se například připravuje nápoj spolu s mlékem. Konopné mléko se těší značné oblibě i u nás, v Německu se používá kombinace s čajem. Můžeme se setkat i s výluhem konopí v parfémovaném sirupu či alkoholu ochuceném anýzem, tzv. chatsraki. V Indii je znám velmi opojný alkoholický nápoj z této drogy doplněný pepřem, kardamomem a jinými přísadami.
Dále se droga dá pojídat, a to buď přímo nebo se upravuje ve formě různých zavařenin, cukrovinek, koláčků, mlék a podobně. Nevýhodou konzumace konopí ve formě pokrmů je možnost předávkování se kvůli pozdnímu nástupu účinku.
Hašiš je v současné době užívaným názvem pro druhou drogu, a to vlastní pryskyřici. V Asii, hlavně v Indii, je označován jako "charas", "churus" či "momeka", v Orientu se můžeme setkat také s výrazem "hašiš" a v severní Africe "chira". Jinými názvy jsou "pot", "grass", "joint brown", "nugg­lers", "greeters" a "gates". Je to čistá pryskyřice s největším množstvím účinných látek sloužící hlavně ke kouření. V Indii se však vyrábějí i sladké hašišové zákusky "majoom", které dále obsahují opium, maková semena (Papaver somniferum), durman (Datura), hřebíček, anýzová semena, kardamom, mastix (Pistacia) a cukr, v Sýrii to jsou bonbóny plněné hašišem.
Pryskyřice je zapáchající žlutá až hnědá hmota, která se získává různými technologickými postupy. V Indii je její obsah v rostlinách poměrně vysoký, proto se získává tak, že lidé procházejí polem, přičemž se dotýkají rostliny a objímají ji. Po průchodu porostem konopí se z koženého oděvu přilepená pryskyřice stírá (kdysi se sbírala bez kožených oděvů - přímo z těla). Jiným způsobem je "oplácávání" samičích květenství dlaněmi nebo koženými rukavicemi. Takto získaná vrstva pryskyřice se odstraňuje kovovou škrabkou a formuje do desek, tyčinek nebo kuliček.
Obecně se dá říct, že kvalita hašiše často koresponduje s jeho barvou (většinou čím tmavší hašiš tím je lepší). Samozřejmě ale existují výjimky, např. velmi silný marocký hašiš bývá často úplně bílý. Trvanlivost hašiše se pohybuje okolo 2-3 let, samozřejmě pokud je důkladně vylisován, protože oxidace THC vzdušným kyslíkem tak probíhá pomalu od povrchu, zatímco střed si zachová svoji potenci.
Hašišový olej Na počátku 70. let se v Americe začal objevovat "Hašišový olej" vznikající destilací konopných listů. Obsah THC se pohybuje okolo 20%. Co se týká potence, bývá to zde s barvami opačně, čím je "hašolej" tmavší, tím bývá zpravidla hůř destilovaný a tedy nižší kvality.
Hašišový olej se většinou kouří ze skleněné dýmky nebo z cigaret ve směsi s tabákem či marihuanou. Asi nejúčinnější způsob je kápnout pár kapek (1-2 podle uvážení) na cigaretový papírek, a pak z toho udělat jointa.
Užívání produktů konopí (marihuana, hašiš) bylo historicky spojeno s náboženskými obřady. Hinduistickému a islámskému náboženství nahrazují konopné produkty alkohol jak rituálně tak kulturně. Marihuana i hašiš obsahují stejnou účinnou látku, jde v zásadě jen o rozdílnou formu úpravy výsledného produktu.
Odkud se to bere? Na vrcholcích samičího květenství konopí produkují žláznaté chloupky psychomimeticky aktivní látky trans-9tetrahydrocannabinol a trans-8tetrahydrocannabinol, které jsou hlavními složkami konopí. Kromě těchto cannabinoidních látek jsou v konopí obsaženy i cannabinoidní kyseliny, z nichž mohou prostou dekarboxylací vznikat neutrální cannabinoidní látky, které jsou vždy psychomimeticky aktivní.
thc pod mikroskopem
thc pod mikroskopem
Bylo prokázáno, že konopí našich odrůd pěstované v ČR, může za příznivých klimatických podmínek během růstu, dalším vhodném ošetření při sušení a při správném způsobu kouření, vytvořit dostatek psychomimetických aktivních cannabinoidních látek, které se dají při abuzu beze zbytku vytěžit. Výzkumy také potvrdily, že konopí pěstované v ČR obsahuje v době dozrávání PTHCA (9-tetrahydrocannabinoilová kyselina) a PTHC (9-tetrahydrocannabinolová) - tedy látky psychomimeticky aktivní nejen v samčích ale i v samičích rostlinách. Fenotyp konopí pěstovaného u nás může dosáhnout i čísla 2,47 (podle výsledku fenotypu je konopí určováno buď jako rostlina výhradně na vlákno - fenotyp je menší než 1, nebo je-li vyšší než 1, jde o rostlinu s obsahem psychomimeticky aktivních látek, která může být zneužívána). /2/
Marihuana je řazena do skupiny drog označovaných jako drogy lehké nebo, jak bylo dříve uvedeno, do skupiny látek s tzv. "akceptovatelným rizikem". Díky svému rozšíření se tato droga stala pro jedny symbolem "zla" a společenskou hrozbou, pro druhé pak "zakázaným ovocem" a předmětem boje za legalizaci a dekriminalizaci. Popsat účinky marihuany není snadné, protože jako u řady jiných drog závisí často efekt na osobnosti jedince, ale také na jeho aktuálním stavu a psychickém a fyzickém rozpoložení. /1/
Účinky marihuany
Účinek první intoxikace může být tedy velmi rozdílný - od žádného efektu přes nepříjemné tělesné prožitky, závratě a suchosti v ústech, až po výrazný pozitivní efekt s dosažením očekávané euforie, smíchu a zvýrazněného vnímání okolí. Obecně lze říci, že po vykouření přiměřeného množství (závisí vždy na množství účinné látky dané opět kvalitou pěstování a následného zpracování konopí) drogy v jedné či více cigaretách, se dostaví nejprve pocit suchosti v ústech, někdy až dráždivý kašel. Může vzniknout i nepříjemně vnímané bušení srdce spojené s pocity úzkosti. Mohou nastat i další spíše nepříjemné prožitky, nemusí se ale dostavit vždy.
Dá se říci, že při opakovaných intoxikacích se dociluje očekávaného stavu rychleji, bez nežádoucích doprovodných efektů. Po odeznění první fáze se většinou dostavuje stav příjemného rozpoložení mysli, uvolnění, pohody a klidu, spojený často s výraznou euforizací a tendencí ke smíchu, který je vyvoláván velmi lehce - prakticky jakýmikoliv podněty (slangově označován jako "vysmátost"). Nastupují i určité poruchy vnímání, spíše příjemného rázu, jako je subjektivně zpomalené vnímání času, zostření barev ale i chuti, takže jídlo se stává zajímavějším, dochází také k zostřenému vnímání zvuků a hudby. Tento stav trvá různě dlouho, řádově několik hodin, záleží zde na dávce THC a individuální vnímavosti. /1/
Stavy marihuanového opojení jsou někdy charakterizovány jako "stavy nejednotnosti, rozsekanosti, naprosté nepochopitelnosti a roztříštěnosti." Významná je senzitivní vztahovačnost a paranoidní percepce (druhý se směje kouřícímu, baví se o něm, běhají za ním schválně, je ohrožen, je to proti němu... aj.) Dochází k paranoidním bludům často kombinovaným i s bludy megalomanického obsahu. Bludy jsou vždy jen v opojení, jinak zcela mizí (prohlašují se za slavné generály, kosmonauty, objevitele apod.).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama